Centrum Biznesu w Opolu to budynek biurowo-konferencyjny zrealizowany w 2015 roku według projektu pracowni PORT. Głównym założeniem wrocławskich architektów było stworzenie miejsca przyjaznego pracy oraz inspirującego. Forma budynku zachwyca prostotą oraz grą światła i cienia na elewacjach. Wnętrza to surowe połączenie bieli i betonu.
Autor projektu: PORT
Główny projektant: Józef Franczok, Marcin Kolanus
Współpraca projektowa: Artur Nitribitt, Anna Janota
Inwestor: Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych
Generalny wykonawca: Adamietz
Wykonawca konstrukcji żelbetowych: Baumar
Lokalizacja: ul. Wrocławska, Opole
Powierzchnia budynku: 1 225,6 m2
Powierzchnia terenu: 5 019,0 m2
Realizacja: 2015
Autor zdjęć: S.Zajączkowski
Centrum Biznesu w Opolu
Opis autorski: PORT
Często najcenniejsze pomysły powstają z dala od biurka, potrzebują inspiracji, oddechu, a zbiegu okoliczności. Współcześnie przestrzeń biurowa nabiera nowego charakteru. Celem projektu było stworzenie miejsca przyjaznego pracy, inspirującego. Zależało nam, by praca w Centrum Biznesu była kreatywna, efektywna i dodatkowo przyjemna. Nie chcemy używać pojęcia „czas wolny”, jako ten po pracy, bo jednocześnie nie zgadzamy się, że ten drugi czas, w pracy, jest „czasem pozbawionym wolności”. Pracujemy po to, by czerpać satysfakcję i przyjemność z tego, co robimy. A przestrzeń w pracy jest jednym z czynników, które powodują, że ten czas jest dobrze spędzony. Jeżeli będziemy szczęśliwi również w pracy, to jej efekty będą lepsze i bardziej pożyteczne dla wszystkich.
Proces
Praca nad projektem rozpoczęła się od analizy działki i otoczenia. Różnica poziomów terenu sięgająca 4 m, sąsiedztwo drogi o wysokim natężeniu ruchu, centrum handlowe oraz cmentarz w sąsiedztwie działki to czynniki które wpłynęły na decyzje projektowe. Lokalizacja na działce, forma budynku działają w ścisłej korespondencji z warunkami otoczenia. Wykorzystany został potencjał jaki dają trudne warunki projektowe. Budynek Centrum jest lokowany prostopadle do drogi, aby swoją pełną ścianą stał w kierunku ulicy Wrocławskiej tworząc barierę akustyczną. Budynek zlokalizowany został widokowo na dwie najbardziej atrakcyjne strony. Na wewnętrzny ogród oraz wysokie drzewa od zachodu, a od wschodu w stronę centrum miasta. Dodatkowo w ten sposób w pomieszczeniach nie pojawia się południowe słońce, które jest niekorzystne przy pracy biurowej, a przez otwarte okna nie dociera bezpośredni hałas z ruchliwej ulicy.
Rzeźbienie w elewacji za pomocą wnęk okiennych ma cel estetyczny i praktyczny. Przez kształt wnęk okiennych, ściętych od północy i ostrych od południa do pomieszczeń wpada więcej światła rozproszonego, północnego, korzystnego w pracy biurowej.
Biel elewacji podkreśla cień i światło jaki pojawia się we wnękach okiennych, wraz z poruszaniem się słońca po niebie można obserwować wyrazistość skosów lub ich zanikanie.
Innym z założeń była możliwość rozbudowy budynku, to jedno z wymagań inwestora. Jeśli zajdzie potrzeba rozbudowy, to obie nawiązujące do siebie części, tworzyć będą wewnętrzny dziedziniec.
Budynek
Budynek ma wysokość 4 kondygnacji:
- 1 – hol wejściowy
- 2 – centrum konferencyjne
- 3 i 4 centrum biznesu, przestrzeń biurowa.
Otwarta i wysoka przestrzeń nad holem wejściowym, wysoka na 3 kondygnacje łączy różne funkcje pięter. Zawieszona nad parterem układanka brył i pustki nadaje charakter strefy wejściowej, wpuszcza światło, powietrze. Buduje rangę miejsca.
Kondygnację konferencyjną, tworzy przestronne foyer z 3 salami o różnych wielkościach, jedna na ponad 50 osób i dwie mniejsze. Łączy je wszystkie otwarte na ogród foyer z przestrzenią rekreacyjną.
Piętra biurowe oprócz regularnych pokoi biurowych wypełniają małe pokoje konferencyjne, konsultacyjne, a także przestrzenie rekreacyjne, które na co dzień mogą służyć do organizowania spotkań z klientami, odpoczynku, krótkich i nieformalnych spotkań. Wartością dodaną budynku, na którą zwrócono uwagę to widok z okien.
Funkcje rekreacyjne, pokoje spotkać otwierają się widokowo na ogród, wysokie drzewa. Biura lokowane są z widokiem na miasto. Duże okna mają za zadanie wpuścić światło, powietrze, powiększyć optycznie przestrzeń.
Teren
Obecnie teren stanowi ogród o różnych charakterach, wyniesiony ponad poziom 1 kondygnacji uzupełnia foyer części konferencyjnej i izoluje się od ruchliwej ulicy. Ogród kształtowany jest w podobnych duchu jak wnętrze. Znalazły się w nim przestrzenie inspirujące, rekreacyjne, formalne i dzikie. Pojawią się drzewa, krzewy owocowe, a także wysokie trawy, dzikie polne rośliny. Wszystko po to, by wprowadzić do centrum miasta więcej naturalnego krajobrazu i stworzyć użytkownikom przyjazną przestrzeń. W przypadku opisywanej działki taki zabieg służy również jako bufor między ruchliwą ulicą, a budynkiem Centrum Biznesu.
Wnętrze
Współcześnie dużą rolę przywiązuję się do kreatywnej i efektywnej formie pracy w biurze, niezbędne są przyjazne kuluarowym rozmowom miejsca, przestrzenie pół-formalne służące spotkaniom, relaksu, pracy w odmiennych warunkach. Budynek został funkcjonalnie podzielny na dwie strony – formalną z miejscami pracy przy biurku i mniej formalną, gdzie toczyć się mogą działania kreatywne, gdzie można zrelaksować się i nabrać sił do dalszej pracy. To właśnie od strony ogrodu umieszczono funkcje uzupełniające. Wszystko po to, by czas pracy wykorzystać optymalnie, działać skutecznie, z przyjemnością i szybko.
Wewnątrz zaplanowane jest jako połączenie bieli z betonem. Pozwala to poznać i zrozumieć strukturę budynku, którą pozostawiono w stanie surowym. W częściach rekreacyjnych pojawią się intensywne kolory, jak odcienie żółtego i pomarańcze. Te barwy ożywią przestrzeń i dodają energii. Wnętrze dopełnia też kadr na zieleń za oknem. Budynek celowo nie jest przeciążony kolorami. W projektach wnętrz często obserwujemy natłok kolorów i elementów dekoracyjnych. W naszej opinii nadmiar bodźców źle służy, rozpraszają, męczy. Staraliśmy się, żeby budynek oraz jego wnętrze nie stanowił dla użytkowników dodatkowego „hałasu wizualnego”, co jest częstym zjawiskiem w miejskim otoczeniu.
Podobne projekty:
Post Centrum Biznesu w Opolu – Zachwycająca i inspirująca prostota pojawił się poraz pierwszy w Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury.