Quantcast
Channel: Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1984

10 Najciekawszych projektów domów jednorodzinnych 2015 roku!

$
0
0

10 Najciekawszych projektów domów jednorodzinnych 2015 roku!

Początek nowego roku to także czas podsumowań poprzednich miesięcy. Prezentujemy najciekawsze projekty domów jednorodzinnych autorstwa polskich architektów, prezentowane na łamach portalu Archinea w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zestawienie przedstawia zarówno domy będące na etapie projektu, jak również realizacje. Gratulujemy świetnych projektów!


 

Dom na wydmie. Projekt: Tamizo Architects Mateusz Stolarski

Dom na wydmie
Projekt: Tamizo Architects
Mateusz Stolarski


Dom na wydmie to jeden z najnowszych projektów studia TAMIZO Architects założonego przez Mateusza Kuo Stolarskiego. Zlokalizowany nad polskim morzem budynek charakteryzuje nowoczesna, minimalistyczna forma. Bryła obiektu oraz podziały elewacyjne wynikają z poszukiwań ideowych uwzględniających zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lokalizację domu oraz wymagania inwestora. Mateusz Stolarski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, założyciel i główny architekt zespołu Tamizo Architects, to jeden z czołowych przedstawicieli minimalizmu w polskiej architekturze.

Zobacz więcej: Dom na wydmie projektu studia Tamizo Architects Mateusz Stolarski


 

Green Line – Dom z widokiem na jezioro. Projekt: Mobius Architekci | Przemek Olczyk

Green Line – Dom z widokiem na jezioro
Projekt: Mobius Architekci
Przemek Olczyk


Green Line to jeden z najnowszych projektów studia Mobius Architekci – koncepcja domu z atrium, wpisującego się w ukształtowanie terenu oraz otwartego na otaczający krajobraz.

Mobius Architekci to młode biuro, które zostało dostrzeżone zarówno w kraju, jak i za granicą. Pracownia znalazła się m.in. w prestiżowym zestawieniu „50 najbardziej elektryzujących młodych pracowni na świecie” popularnego magazynu Wallpaper*. Uwagę branży i mediów zwróciły przede wszystkim oryginalne projekty domów jednorodzinnych z okolic Krakowa, Poznania oraz Warszawy. Zespół projektowy, który tworzy duet architektów: Przemysław Olczyk (właściciel) oraz Monika Kozłowska (architekt wnętrz), opracowuje projekty domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, obiektów biurowych, handlowych i kulturalnych, a także tworzy projekty wnętrz.

Zobacz więcej: Green Line – Projekt domu z widokiem na jezioro


 

Living-Garden House w Katowicach. Projekt: Robert Konieczny - KWK Promes

Living-Garden House w Katowicach
Projekt: Robert Konieczny – KWK Promes


Living-Garden House to próba znalezienia nowej formuły domu jednorodzinnego, w której dąży się do pełnej integracji architektury z naturą. Klasyczny podział typowego domu na część dzienną, zlokalizowaną w parterze oraz część nocną na piętrze – przetransformowano w nową typologię. W ciągu dnia powinniśmy mieć jak największy kontakt z otoczeniem, wchodzić w interakcje ze światem (funkcje poznawcze), nocą zaś potrzebujemy odseparowania od otoczenia, aby lepiej wypocząć (funkcja bezpieczeństwa). Dom zyskał zatem dychotomiczną formę: parter jest częścią ogrodu pod nawisem piętra, całkowicie otwartą na otoczenie, natomiast piętro jest introwertyczne. Przestrzeń dzienna przenika się z naturą, jedynie szklane przegrody chronią przed niepogodą, ale w słoneczne dni znikają. Posadzka stanowi przedłużenie trawnika – jest na tym samym poziomie, a poprzez zastosowanie reminiscencji trawy – zlewa się z nim zupełnie. Living-room stał się living-garden. W ciągu dnia mieszkamy w ogrodzie, na noc zamykamy się w kokonie domu. Ta nowatorska formuła jest powrotem do korzeni. Pierwsi ludzie dnie spędzali na ziemi (poszukiwanie jedzenia, polowania itp.), dopiero na noc chowali się na drzewach, bądź w grotach. Living-Garden House przywraca odwieczny przypisany ludziom rytm życia, to powrót do pierwotnej natury bytowania.

Zobacz więcej: Niezwykły Living-Garden House w Katowicach


 

Dom Biurowy. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Biurowy
Projekt: 81.WAW.PL


Siedziba firmy wyglądająca jak dom jednorodzinny to zdecydowanie niecodzienne rozwiązanie. Przygotowania takiej koncepcji podjęli się architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Efektem prac jest projekt niezwykłej bryły – domu biurowego. Nowoczesny, oryginalny kształt i spójna kolorystyka to cechy, które go wyróżniają. Ale nie brakuje tu także charakterystycznych nawiązań do nadmorskiego otoczenia.

Otoczenie domu biurowego to sopocki nadmorski krajobraz. – Stąd też, głównym założeniem projektu było stworzenie budynku, który swoim kształtem będzie swobodnie nawiązywał do nadmorskich form przyrody – wyjaśnia Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL. Meandrujący kształt nasuwa na myśl skojarzenia z prądami morskimi – nieregularnymi falami morskich, które w ruch wprawia wiatr – dodaje Anna. Efektem współpracy z inwestorem było stworzenie koncepcji nierównomiernej bryły w stonowanej, ale jednocześnie mocno kontrastującej kolorystyce. Dlatego też dominuje biel przełamana czarnymi elementami, które podkreślają wybrane fragmenty budynku. Na uwagę zasługują również liczne przeszklenia, których celem jest maksymalne doświetlenie wnętrza.

Zobacz więcej: Dom Biurowy – 81.WAW.PL


 

Dom X pod Warszawą. Projekt: STOPROCENT Architekci

Dom X pod Warszawą
Projekt: STOPROCENT Architekci


Projekt domu X powstawał w dość niecodzienny sposób. Klient przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac zamówił w naszym biurze serię rozmów/dyskusji o architekturze. W trakcie tych spotkań wspólnie omawialiśmy i analizowaliśmy bardzo różne projekty domów z całego świata. Chodziło o to, by z jednej strony poszerzyć horyzonty projektowe, a z drugiej strony umożliwić lepsze poznanie potrzeb klienta i jego rodziny. Te architektoniczne sesje pozwoliły nam precyzyjnie określić założenia projektowe przyszłego domu. Dom X ma być nie tylko wygodnym lokum dla czteroosobowej rodziny ale także umożliwiać każdemu z jej członków realizowanie własnych pasji. Dlatego, oprócz standardowego programu domu jednorodzinnego, w projekcie musiała się znaleźć przestrzeń na sprzęt do nurkowania, kajty, deski surfingowe, quad, motory, narty, rowery, rolki etc.

Zobacz więcej: Dom X pod Warszawą projektu studia STOPROCENT Architekci


 

Lustrzany Dom. Projekt: Reform Architekt

Lustrzany Dom
Projekt: Reform Architekt


Dom Lustrzany to najnowszy projekt pracowni Reform Architekt. Formę obiektu tworzą dwie prostopadłościenne bryły. To, co wyróżnia projekt, to część parterowa budynku pokryta lustrem. Niezwykły efekt sprawia, że dom wtapia się w otaczający las, a biała bryła I piętra sprawia wrażenie zawieszonej, lewitującej w powietrzu.

Zobacz więcej: Niezwykły Lustrzany Dom pracowni Reform Architekt


 

Skyfall House. Projekt: JABRAARCHITECTS

Skyfall House
Projekt: JABRAARCHITECTS


Nowoczesna, minimalistyczna bryła budynku zdecydowanie wyróżnia się na tle sąsiedniej zabudowy. Za nadrzędny uznano jednak krajobraz górski, z którym koresponduje strzelista i geometryczna bryła drugiej kondygnacji, osadzona na horyzontalnej, prostej podstawie parteru.

Budynek został odsunięty od linii zabudowy budynków sąsiednich i usytuowany w centralnej części działki, dzięki czemu nie koliduje z charakterem zabudowy bezpośredniego sąsiedztwa, a mieszkańcom zapewnia intymność i komfort.

Architektura budynku to minimalistyczna prosta bryła parteru oraz wyraźnie wyodrębniona geometrycznie strzelista forma drugiej kondygnacji.

Zobacz więcej: Skyfall House pracowni JABRAARCHITECTS


 

Dom za Murem. Projekt: Kluj Architekci

Dom za Murem
Projekt: Kluj Architekci


Dom za murem to wbrew pozorom dom otwarty na otoczenie. Mur nakreśla jedynie granicę pomiędzy strefą prywatną, a strefą ogólnodostępną – mówi architekt Piotr Kluj, autor projektu.

Pomysł zrodził się, gdy Inwestorzy stwierdzili, że fajnie będzie wysiadać z auta i przechodzić do domu „suchą stopą” bez konieczności parkowania w garażu. Postanowiliśmy więc cofnąć większą część bryły domu w głąb działki zostawiając nad podjazdem dach, który razem z niewielkimi fragmentami budynku pozwolił utrzymać obowiązującą linię zabudowy.

Zobacz więcej: Nowoczesny „Dom za murem” projektu studia Kluj Architekci


 

Dom w Żorach. Projekt: MUS Architects

Dom w Żorach
Projekt: MUS Architects


Prezentowany obiekt to prywatny dom jednorodzinny z garażem dwustanowiskowym stanowiącym integralną część bryły budynku. Dwukondygnacyjny budynek wolnostojący zwieńczony, pozbawionym okapów dachem dwuspadowym ma nowoczesny charakter, zachowując jednocześnie cechy typowe dla tego typu obiektu w zabudowie podmiejskiej. Architektura ma zwartą, jednobryłową formę. Gabaryty budynku wynikają z uwarunkowań funkcjonalnych. Od strony południowej w budynku zaprojektowano duże przeszklenia stałe i okna zapewniające bezpośredni dostęp do ogrodu z tarasem.

Prosta bryła budynku, w części głównego wejścia do budynku została wycofana, zapewniając zadaszone wejście do budynku. Podcienia, poprzez wcięcia w bryłę budynku projektuje się również przy oknach tarasowych w parterze budynku

Zobacz więcej: Dom w Żorach projektu MUS Architects


 

Dom Dwie Stodoły. Projekt: RS+ Robert Skitek

Dom Dwie Stodoły
Projekt: RS+ Robert Skitek


Dom dwie stodoły w Tychach zrealizowany na podstawie projektu pracowni RS+ Robert Skitek to przykład nowoczesnego budynku jednorodzinnego z dwuspadowym dachem. Zrealizowany w 2014 roku obiekt znalazł się w finale VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.

Dom zlokalizowany jest w spokojnej, północnej dzielnicy miasta Tychy, nieopodal kompleksu leśnego. Dojazd zrealizowany jest poprzez sięgacz z drogi głównej, łączący się z działką w jej północno- zachodnim narożniku. Zapisy warunków zabudowy oparte na analizie urbanistycznej okolicy narzucały geometrię dachu jak i maksymalną wysokość budynku. Prostokątny kształt działki i jej orientacja w stronę południowo-zachodnią sugerowały preferowaną lokalizację budynku.

Wymaganiami inwestorów było, aby dom był otwarty na południowy ogród, przestrzenny i wygodny.

Zobacz więcej: Dom dwie stodoły w Tychach projektu RS+ Architekci Robert Skitek


Zobacz: 10 najciekawszych projektów domów z 2014 roku

 

Post 10 Najciekawszych projektów domów jednorodzinnych 2015 roku! pojawił się poraz pierwszy w Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1984

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra