Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu przy Placu Narutowicza w Łukowie
I Nagroda w konkursie
Zwycięska koncepcja w konkursie na zagospodarowanie Placu Narutowicza w Łukowie zakłada stworzenie atrakcyjnej przestrzeni o charakterze śródmiejskim, w której jest miejsce dla wypoczynku, integracji, spotkań, kontaktu z przyrodą i nowoczesną architekturą.
Głównym założeniem projektowym było stworzenie osiowej kompozycji z Pomnikiem Powstańcom 1863, pomnikami przyrody i zakończonej Kościołem Przemienienia Pańskiego. W myśl zasady „shared space” zaprojektowano pieszojezdnię, tworząc miejsce przyjazne przechodniom.
Autorzy: Gąska | Sowińska Architektura
Zespół projektowy: Marta Sowińska, Łukasz Gąska – studenci Architektury na Politechnice Poznańskiej, sem. VII, rok IV
Lokalizacja: Łuków, województwo Lubelskie
Koncepcja zagospodarowania Placu Narutowicza w Łukowie
Podstawowym założeniem projektu jest rewitalizacja Placu Narutowicza, stworzenie przestrzeni atrakcyjnej dla mieszkańców o charakterze śródmiejskim, w której jest miejsce do wypoczynku, integracji, spacerów, kontaktu z przyrodą i nowoczesną architekturą. Podkreślone zostały ważne punkty w obszarze zagospodarowania oraz w jego najbliższej okolicy.
Plac Narutowicza stanowi jedno z ważniejszych miejsc w Łukowie. Przenikanie się przestrzeni centrum z ważnym placem przed kościołem Przemienienia Pańskiego jest korzystnym zabiegiem dla tkanki urbanistycznej miasta. Przedstawiona koncepcja opiera się na wprowadzeniu zasady „shared space” w kształtowaniu układu funkcjonalnego placu. Polega na zminimalizowaniu segregacji ruchu ulicznego na pieszych i pojazdy samochodowe. Naszym celem jest stworzenie jednorodnej przestrzeni wspólnej, równo dzielonej między pieszych, rowerzystów i samochody.
Układ kompozycyjny ukształtowany jest na bazie dominującej osi, na której leżą kolejno: 2 dęby trzeciego tysiąclecia, Pomnik Powstańcom 1863, Pomnik Przyrody a zamyka ją fasada kościoła Przemienienia Pańskiego. W części parkowej, zachowane zostały istniejące drzewa, które stanowią „ścianę” odgradzającą obniżony poziom posadzki od przyległych ulic. Znajdują się tu donice z zielenią, duża ilość ławek, pozwalających wypoczywać samotnie lub w grupie. Na wyższym poziomie znajduje się Pomnik Powstańcom 1863, taki zabieg eksponuje go, a efekt ten dodatkowo wzmocniony jest przez stworzenie przedpola dla jego obserwacji oraz zapewnienie miejsca gromadzenia się ludzi. Ponadto została zaprojektowana tam fontanna , tworząca ścianę wody, która jest tłem dla pomnika.
Zaproponowano nową wiatę przystankową, połączoną z małym pawilonem gastronomicznym z wyjściem na plac. Obiekt jest wielofunkcyjny, oprócz przystanku i kawiarni jest to również wiata rowerowa oraz multimedialny punkt informacyjny. Oś kompozycyjna zamknięta przez fasadę kościoła. Jego oświetlenie zostało uzupełnione odpowiednio dobranymi punktowymi źródłami światła. Na zadanym obszarze opracowania znajduje się również parking, stosując się do wytycznych zachowano liczbę miejsc, ale wprowadzono zieleń między miejsca postojowe.
Podobne projekty:
Post I Nagroda w konkursie na Plac Narutowicza w Łukowie dla pracowni Gąska Sowińska Architektura pojawił się poraz pierwszy w Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury.