Prezentujemy na łamach portalu Archinea wybrane projekty pracowni T-33 Architekci z Trójmiasta.
Pracownia T-33 Architekci powstała w 2004 roku w Gdyni. Celem firmy jest tworzenie architektury najwyższej jakości z poszanowaniem założeń i potrzeb klienta a także w relacji ze środowiskiem naturalnym. T-33 Architekci na stałe współpracują z firmami inżynieryjnymi i konsultingowymi dbając o najwyższą jakość rozwiązań technicznych i projektowych. Firmą kieruje dwóch architektów: Tomasz Skrobun, oraz Wojciech Zaborniak przynależących do izb zawodowych w Polsce i Norwegii. Stały zespół składa się z siedmiu architektów, dodatkowo stale współpracując z kilkoma freelancer’ami. Na stałe współpracujemy z firmą Bogue Trondowski Architects z Nowego Yorku oraz PB2-Architekten z Hamburga.
Źródło:T33-Architekci
www.t-33.pl
Greenpoint Artists Studios
(zrealizowany w kooperacji z BTArch, New York)
Studia dla artystów
Data: 2007
Lokalizacja: Brooklyn
Nowe studia dla artystów o powierzchni 1000 m2 zlokalizowane będą nad istniejącym warsztatem stolarskim w przemysłowej części Brooklynu. Szczególną cechą tego miejsca jest unikalny widok Manhattanu od strony połnocno-zachodniej. Całkowicie przeszklone elewacje północna i zachodnia oraz duży taras (będący jednocześnie miejscem interakcji między użytkownikami budynku) pozwala na pełne wykorzystanie tego widoku. Pozostałe elewacje przykryte cynkowymi panelami pozostają niemal ślepe. Jedynie w paru miejscach regularny rytm fasad zostaje zaburzony szczelinami okien. Cynkowa powłoka budynku jest elementem mediującym między industrialnym charakterem otoczenia od strony ulicy, z precyzyjnie wykończonym tarasem i przeszklonymi elewacjami z tyłu budynku.
Office Building „Grzybek”’
Budynek biurowy
Data: 2009
Lokalizacja: Szczecin
Sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni ~7000m2, zlokalizowany w kluczowym punkcie miasta – sąsiedztwo Bramy Portowej. Będzie pełnił funkcję biurowca z częścią usługową w przyziemiu, posiada też podziemny parking jednokondygnacyjny. Został zaprojektowany jako budynek wolnostojący uzupełniający narożnik dwóch pierzei. Wprowadzono systematyczną formę zaburzoną jedynie lapidarną deformacją wynikającą z kształtu parceli. Ascetyczny charakter budynku utrzymano jednolitym otworowaniem i oszczędnym gospodarowaniem materiałami. Powyższe działania wraz z zastosowaniem kontrastów kolorystycznych w stosunku do otoczenia skutkują rozpoznawalnością i wpływają na dominację obiektu w tym miejscu – co urbanistycznie wydaje się być uzasadnione i ważne ze względów prestiżowych samego obiektu.
Office Building „Poczta”’
Budynek biurowy
Data: 2009
Lokalizacja: Szczecin
Drugi obiekt w sąsiedztwie Bramy Portowej zaprojektowany jako komercyjny obiekt biurowy o powierzchni 12 000m2. Wypełnia całkowicie część brakującą kwartału wprowadzając naturalne uzupełnienie brakującej przestrzeni. Sąsiedztwo historycznego budynku Poczty zaskutkowało wprowadzeniem podobnego języka architektonicznego, który wyznaczył formę budowli, podziały elewacyjne i rytm. Budynek winien być okazały lecz nie powinien konkurować z neogotyckim korpusem Poczty – stąd brak ornamentu, systematyczne otworowanie, zrównoważona kolorystyka korespondująca z sąsiedztwem lecz wciąż zachowująca odrębność Poczty.
Vacation Compound
Budynki mieszkalne dla gości
Data: 2005
Lokalizacja: Idaho
Współpraca: BTArch
Ten kameralny, wakacyjny kompleks leży w zamkniętej górami dolinie Caribou County w stanie Idaho. Zespół trzech historycznych budynków tworzących kompleks połączony jest ze sobą dużym drewnianym tarasem, który unosi się nad wysokimi trawami. Stara zewnętrzna konstrukcja oparta na drewnianych balach została w pełni zachowana, wnętrza zaś zostały zaprojektowane na nowo. Poprzez otwarcie niewielkich pomieszczeń na zewnątrz wydają się one o wiele większe i w pełni zintegrowane z otaczającą je naturą. Stalowe lunety nie tylko wpuszczają światło do wnętrza budynków, ale działają jak sekretne świetliki z widokiem na rozgwieżdżone niebo.
Retail And Office Complex
Budynek biurowy, usługowy, hotelowy
Data: 2007
Lokalizacja: Trójmiasto
Współpraca: BTArch
Głównym założeniem projektowym tego wielofunkcyjnego budynku handlowo-biurowego o powierzchni 46000 m2 było stworzenie 11 kondygnacyjnego atrium wewnątrz kompleksu. Wokół atrium zorganizowano główne piony komunikacyjne, połączenia między strefami handlowymi, restauracjami, lobby przestrzeni biurowych i biurami. Atrium łączy 3 kondygnacyjną bazę z 8 kondygnacyjnymi wieżami biurowymi. Rozwiązania zastosowane przy przeszkleniu atrium pozwalają na efektywne wykorzystanie energii i zapewniają odpowiednia wentylację budynku. Obiekt zlokalizowany na głównej osi komunikacyjnej Gdańsk -Gdynia, określając skalę urbanistyczną tej ulicy, jest pierwszym obiektem definiującym biurowo-handlową funkcję tej części miasta.
Centrum Dydaktyczne Akademii Morskiej
Użyteczność publiczna, budynek edukacyjny, biblioteka
Data: 2011
Lokalizacja: Gdynia
Projekt zrealizowany jako wielofunkcyjny obiekt akademicki wyposażony w inteligentne systemy gospodarowania powietrzem i energią. Budynek pomyślano jako zespół przestrzeni o różnych funkcjach opartych o jeden rdzeń komunikacyjny zapewniający bezpieczeństwo korzystania z usług świadczonych w budynku oraz kanalizację ruchu w kontrolowany sposób. Obiekt powstał jako praca konkursowa i otrzymał wyróżnienie.
Hotel ‘Sheraton’
Data: 2006
Lokalizacja: Wrocław
Współpraca: BTArch, Tomasz Żarnowski
Nowy Sheraton Wrocław zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiej starówki, obok zabytkowego budynku poczty polskiej. 300 pokojowy hotel zorganizowany został wokół wewnętrznego atrium, pełniącego rolę rdzenia komunikacyjnego. Kompozycja nowoczesnej elewacji hotelu nawiązuje systematyką i niemal matematyczną regularnością do ceglanej fasady poczty. Partery obu budynków w strefach wejściowych są wycofane w głąb działki, a rytm ceglanych pilastrów odzwierciedlony w pionowej kompozycji metalowych żaluzji. Część żaluzji zaprojektowano jako sterowane, umożliwiając regulację dostępu światła do wnętrza hotelu, zastosowano również matowe filtry polaryzacyjne w szklanych elewacjach.
Office Park SKANSKA
Budynek biurowy
Data: 2012
Lokalizacja: Gdańsk
Office Park w Gdańsku zlokalizowany na jednym z głównych traktów komunikacyjnych, zaprojektowany pragmatycznie i racjonalnie w taki sposób by mógł w przyszłości uzyskać Platynowy Certyfikat Leed. Budynki cechują się dobrymi wskaźnikami powierzchni konstrukcji, powierzchni komunikacji oraz powierzchni usług do powierzchni użytkowej.
Energy Efficient House
Dom jednorodzinny dla modelu 2+2
Data: 2008
Lokalizacja: Przywidz
300 metrowy dom jednorodzinny łączy w sobie nowoczesną formę architektoniczną z najnowszymi rozwiązaniami i techniką, pozwalającymi na maksymalną redukcję kosztów utrzymania. Zastosowane naturalne materiały: drewno i ceramika, kamień, dopełniają ekologicznego charakteru obiektu. Zlokalizowany w na ciasnej dzziałce budynek otwiera się do swego wnętrza, gdzie skupia się aktywność jego mieszkańców.