Konkurs urbanistyczny na opracowanie koncepcji osiedla mieszkaniowego w Gdańsku Piecki-Diabełkowo
Autorzy: Ostrowscy Architekci
Status: Projekt koncepcyjny
Organizator konkursu: Politechnika Gdańska
Opis terenu – stan istniejący
Teren podlegający opracowaniu zlokalizowany jest w Gdańsku, w dzielnicy Piecki-Diabełkowo, w rejonie ulic Czubińskiego i Suwalskiej, charakteryzujący się znacznym spadkiem wysokości, w sąsiedztwie zabudowy wielorodzinnej od zachodu, jednorodzinnej od wschodu, terenów zieleni od północy i południa.
Założenia projektowe
Założeniem projektowym było uzyskanie wysokiej jakości przestrzeni półpublicznych i prywatnych z uwzględnieniem walorów i niedogodności terenu, otaczającej zabudowy, planów przyszłego zagospodarowania terenów sąsiednich na południu oraz możliwości etapowania inwestycji. Główną decyzją projektową było kształtowanie projektowanej zabudowy w jednolitym układzie urbanistycznym o spójnym wyrazie architektonicznym.
Lokalizacja i usytuowanie
Na terenie inwestycji planuje się budowę zespołu budynków o spójnym układzie urbanistycznym, na planie wstęgi, ukształtowanej w sposób tworzący domykające pierzeje osiedla w układzie kwartałowym. Wewnętrzne patia wokół budynków zostały wyposażone w place zabaw, place wypoczynkowo-rekreacyjne oraz zróżnicowaną zieleń.
Sięgacze dróg wewnętrznych obsługujące zabudowę ograniczają ruch kołowy na terenie osiedla, pozwalając na swobodną komunikację pieszą pomiędzy wnętrzami urbanistycznymi. Miejsca parkingowe zlokalizowano w parkingach podziemnych oraz w poziomie terenu.
Zabudowa posiada optymalne warunki nasłonecznienia mieszkań dzięki ekspozycji wschodnio-zachodniej, a w układzie zewnętrznej pierzei nawiązuje sąsiadujących od wschodu kwartałów zabudowy wielorodzinnej, zachowując wytyczone i istniejące ciągi piesze. Pierzeje zewnętrzne stanowią przestrzeń ogólnodostępną, wyposażoną w usługi zlokalizowane w parterach. Wysokość zabudowy jest zróżnicowana, podkreślająca spadek terenu. Najwyższy budynek stanowi dominantę wysokościową i kompozycyjną i mieści taras widokowy. Zabudowana składa się z budynków wielorodzinnych, szeregowych i czterorodzinnych. Zabudowa jednorodzinna i czterorodzinna stanowi przedłużenie układu zabudowy wielorodzinnej i nawiązuje do niej w formie architektonicznej. Układ zaprojektowany został tak, aby zapewnić ciągłość architektoniczną i przestrzenną osiedla, nie rezygnując z kameralności drobnych wnętrz urbanistycznych.
Program funkcjonalny
Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z usługami w parterze oraz jednorodzinna w zabudowie wolnostojącej i szeregowej.
Na kondygnacji podziemnej zabudowy wielorodzinnej zaprojektowano zespoły garaży wielostanowiskowych, a także pomieszczenia techniczne i gospodarcze, obsługujące poszczególne zespoły segmentów zabudowy.
Architektura zabudowy
Zamierzeniem projektowym jest uzyskanie budynku o współczesnym wyrazie architektonicznym i standardzie funkcjonalnym dostosowanym do obecnych wymogów użytkowych z uwzględnieniem wskazań Organizatora konkursu.
Elewacje zachodnie zostały ukształtowane w dynamiczny sposób, aby poprzez wysunięcia poszczególnych przesuniętych wobec siebie segmentów uzyskać loggie. Wysunięcia i nadwisy powstałe z modułowego układu segmentów stanowią zadaszenie przestrzeni półprywatnych przyziemia.
Zaprojektowano mieszkania 1-4 pokojowe, dostępne z klatek schodowych.
Zobacz: Katalog „Polscy Architekci” portalu Archinea!
Post Projekt konkursowy osiedla w Gdańsku pracowni Ostrowscy Architekci pojawił się poraz pierwszy w Archinea | Architektura, Architekci, Projekty, Domy jednorodzinne, Biurowce, Architektura wnętrz.