Quantcast
Channel: Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1984

Pomysłowy domek szeregowy z drzewem wiśniowym w ogrodzie

$
0
0

Dom Cherry Tree House czeskiej pracowni SOA architekti powstał w zabudowie szeregowej, która posiada swój wyraźny ład architektoniczny. Projekt nie łamie jednak ustalonych wcześniej zasad, ale w ciekawy sposób przekształca podzielony wcześniej na odrębne mieszkania budynek na spójny, współczesny dom w całości dostosowany dla potrzeb jednej rodziny.


Cherry Tree House
Pracownia: SOA architekti
Autorzy: Ondřej Pihrt, Pavel Směták
Lokalizacja projektu: Praga, Czechy
Rok projektu: 2018 – 2019
Rok ukończenia: 2021
Obszar zabudowany: 177 m²
Powierzchnia podłogi brutto: 440 m²
Powierzchnia użytkowa: 356 m²
Rozmiar działki: 590 m²
Koszt: ~ 1 mil. €
Fotograf: Alex Shoots Buildings
Współpraca:
Konstrukcja: Aleš Pražák 
Architekt krajobrazu: Atelier D.V.A.
Firma budowlana: Klimava
Meble do zabudowy: Sekula



Pierwotny układ domu szeregowego

Prezentowany budynek znajduje się w Pradze, na zakończeniu traktu zabudowy szeregowej, złożonej z powtarzających się układów domów, wykorzystujących dachy pseudo-mansardowe, częściową prefabrykację i materiały z początku lat 90. XX wieku. Architekci za zadanie mieli przystosowanie istniejącego budynku do komfortowego życia miejskiego, uwzględniając współczesne standardy mieszkaniowe.

W pierwotnym domu, istniała duża różnica wysokości terenu pomiędzy frontem a ogrodem, co zostało później wykorzystane w renowacji jako atut projektowy. Kondygnacja na poziomie ulicy z małymi oknami na elewacji od strony ogrodu była zupełnie zagłębiona w terenie. Część wejściowa domu przypominała słabo oświetloną piwnicę. Na szczęście w końcowym trakcie zabudowy szeregowej znajdował się niewielki ogródek z dorosłymi drzewami. Ogród był trudno dostępny z domu ze względu na różnicę wysokości. Ponadto, główne pomieszczenia były co prawda zorientowane w kierunku słońca, ale znajdowały się od strony ulicy. Układ wewnętrzny odpowiadał podziałowi domu na osobne mieszkania na każdej kondygnacji ze wspólnym wejściem. Niska wysokość w świetle we wnętrzu – 2,5 metra – przyczyniała się do dodatkowej cięższej atmosfery.

Adaptacja projektu na potrzeby inwestorów

Adaptacja wymagała zatem zjednoczenia kilku osobnych „mieszkań” na różnych kondygnacjach na potrzeby domu w całości dostosowanego dla potrzeb jednej rodziny. Klatka schodowa stała się centrum układu funkcjonalnego. Funkcja parteru pozostała niezmieniona. Przekształcona natomiast została w odpowiedni parter ze zmaksymalizowanym dostępem światła dziennego. Nowe okno dodane do przedpokoju umożliwia widok na zewnątrz nawet z klatki schodowej. Kondygnacja zagłębiająca się na poziomie ogrodu, przekryta została tarasem. W tej części mieści się prywatna sala fitness.

Na pierwszym piętrze pokoje otaczają centralną klatkę schodową, która integruje cały projekt. Ważnym elementem założenia stały się połączenia wizualne i widoki na ogród. Duże przesuwne drzwi łączą salon z ogrodem. Prześwit i zmiana wysokości posadzki pomogły w bezpośrednim połączeniu domu z poziomem terenu ogrodu. Dzięki zwiększonej wysokości pomieszczenia całe piętro nabrało dynamiki.

Na najwyższym piętrze znajdują się sypialnie, do których można dostać się z niewielkiego przejścia wokół klatki schodowej. Główna sypialnia posiada prywatną garderobę i łazienkę. Planowany wcześniej gabinet zmienił się w trakcie budowy na dodatkową sypialnię.

Zewnętrzny podział domu oparty jest na jednolitej bryle pierwotnej mansardy. Okładzina elewacyjna z płyt włókno-cementowych płynnie przechodzi w dach. Okna dębowe z bez-ramowymi przeszkleniami łączą się optycznie z krawędzią dachu. Pokrycie dachu łączy wysuwaną roletę przeciwsłoneczną, która zakrywa całą powierzchnię tarasu w ogrodzie.

Niewielki ogródek wystarczył, aby spełnić wszystkie wymagania inwestorów. Jego kompozycję określają widoki wnętrza. Mimo tego, iż przebudowa domu wymagała zmian w ogrodzie, jego dominantą pozostała stara czereśnia. Już kilka tygodni po wprowadzeniu się cała rodzina mogła zbierać wiśnie.


Post Pomysłowy domek szeregowy z drzewem wiśniowym w ogrodzie pojawił się poraz pierwszy w Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1984

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra